Úzké metrové krajky paličkované na Vamberecku

Úzké metrovéVedle vláčkových krajek jsem nově upaličkovala i několik běžných metrových krajek. Zde byla situace složitější, protože jediné, co jsem měla k dispozici, byly staré vypíchané prešpánové papírky – odpovídající hotovou krajku jsem tedy nikdy neviděla.

V některých případech jsem se pravděpodobně strefila, protože později jsem stejnou nebo podobně upaličkovanou krajku někde objevila, jindy mi sice páry vycházely správně, ale mohla jsem paličkovat jinak, zvolit jiné techniky, než původní majitelka papírku. A musím se přiznat, že některé vzory jsem prostě podle dírek nerozluštila – tak snad někdy v budoucnosti.

Ručně paličkovaná krajka, Dana Mihulková, lace.cz

Ty staré vypíchané prešpánové vzory mě vyloženě fascinují – říkám si, kdopak na nich asi pracoval, na co při práci myslel, paličkoval dobrovolně, s radostí, nebo z nouze a nutnosti, jakpak se mu dařilo, jak šla práce od ruky? Nevím proč, ale vzory namnožené na kopírce v sobě to kouzlo nějak nemají …

Ručně paličkovaná krajka, Dana Mihulková, lace.cz

Ručně paličkovaná krajka, Dana Mihulková, lace.cz

 

Příspěvek byl publikován v rubrice Rekonstrukce krajek se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Komentáře nejsou povoleny.